Lazúr – a fafelületek ápolására és védelmére

Beköszöntött a hőség, így mostanra már mindenhol és mindenkinél előkerültek a kültéri- és kerti bútorok. A szép, tiszta idő miatt sokkal jobban láthatóak mind a fakerítéseken, mind a kerti bútorokon vagy a kerti faházakon, hogy a tavaly nyári erős napsütés és a hőmérsékletváltozások milyen károkat okoztak a felületükön. Fontos odafigyelnünk ezeknek az ápolására és arra is, hogy megvédjük őket az időjárás különbségektől, a csapadéktól és a hőmérsékleti különbségektől. Ezt pedig lazúr használatával tehetjük meg a legegyszerűbben. A festékiparban általában tavasszal van a lazúrozás időszaka, azonban még most sem vagyunk elkésve! Fából készült kerti bútorokra, nyílászárókra a lazúr a legjobb választás.

A lazúrok között kettő félét különböztetünk meg: a vékonylazúrt és a vastaglazúrt. A vékonylazúrt általában azokon a fa tárgyakon, bútorokon és felületeken alkalmazzuk, amelyek folyamatos időjárási és egyéb igénybevételnek vannak kitéve. Míg a vastaglazúrt a méretéből nem engedő, megfelelően kiszárított faanyagokon szoktuk használni. A keményebb, masszívabb faanyag alacsonyabb szívóképességgel rendelkezik, kevesebb anyagot szív magába. A puhább faanyagnak pedig magasabb a szívóképessége, így több anyagot tud beszívni. A lazúr a fa védelmére szolgál, mesterséges- vagy természetes gyantán alapul, átlátszó vagy félig átlátszó keverék. Az a tulajdonsága, amelyben minden lazúr megegyezik az az, hogy a kezelt fa felület erezetét a lekenés után is látni lehet. Ez akkor is igaz rá, ha színes lazúrt használunk. Tehát a lazúr lényege, hogy a fa mintázatát, erezetét láttassuk. Manapság már nagyon széles választékban kaphatóak lazúrok. Kedvünkre válogathatunk az átlátszó és a nekünk tetsző színű lazúrok között.

Rengeteg féle márkájú lazúr létezik, most a Poli-Farbe boróka vízzel hígítható fabevonó lazúrt fogjuk kicsit jobban bemutatni. Kül- és beltéri felületekre egyaránt alkalmas. Tartós védelmet nyújt és színezésre is használható. A lekent felület amellett, hogy fényes és vízlepergető lesz, remekül ellenáll az UV-sugárzásnak és a változó időjárásnak is egyaránt. Fontos, hogy amennyiben kültéren szeretnénk használni akkor előtte Poli-Farbe Boróka Primer fakonzerváló alapozót használjunk előtte.

Amennyiben új felületet kívánunk lefesteni, akkor előtte csiszolást és portalanítást, illetve, ha szükséges akkor észter hígítóval gyantamentesítést kell végezni a felületen. A lazúrt használat előtt mindenképpen jól fel kell keverni. Beltéri felület esetén az első réteghez a festéket 10% vízzel kell felhígítani. Ezután egy puha ecsettel vagy lakkhengerrel kenjünk fel a felületre egyenletesen, a fa szálirányával megegyező irányban a lazúrt. A száradási idő körülbelül 3-4 óra. Ha megszáradt ajánlott egy finom átcsiszolás a felületen. A második réteget ezután kenjünk rá a felületre, ezt már nem kell hígítani.

Kültéri felületen való alkalmazás esetén először készítsük elő a felületet, majd a Poli-Farbe Boróka Primer fakonzerváló alapozót használjuk a felületen. Ez a fafelületet védi a kékgombásodás, a rovarkárosítás és a szürkepenész ellen. Miután megszáradt az alapozó fel lehet vinni az első réteg lazúrt majd a 3-4 órás száradási időt követően a második réteget is. Ilyenkor nincsen szükség csiszolásra.

Abban az esetben pedig, ha felújítani szeretnénk fafelületeinket ajánlott először lecsiszolni majd portalanítani. Ezután pedig hígítás nélkül vigyük fel az 1 vagy 2 réteg lazúrt.

A szerszámokat a munka elvégzése után vízzel azonnal letudjuk mosni. +10 °C hőmérséklet alatt ne végezzük a festést! Emellett fontos tudni, hogy a felület végleges színét a fa minősége mellett a felvitt anyag mennyisége is befolyásolja!

Fotók: pixabay.com, pexels.com