Egy teljeskörű felújítás során általában mindenki felfogad szakembert, aki szakszerűen és szépen el tudja végezni a feladatokat. A különböző munkákra különböző szakemberekre van szükség. Amikor burkoló szakembert keresünk, megeshet, hogy nem tudjuk biztosra, hogy milyen típusú szolgáltatásra van szükségünk. Érdemes utánanézni, hogy melegburkoló vagy hidegburkoló szakembert keressünk. A kettő között ugyanis jelentős a különbség és sokszor nem feltétlen csinálja egy ember mindkét tevékenységet.
Sokan úgy gondolják, hogy a burkoláshoz is csak a megfelelő gépek és anyagok szükségesek, így könnyen elvégezhető a munka ezek segítségével. Azonban burkolás nem egy egyszerű feladat, így, ha erre kerül a sor mindenképpen érdemes felfogadni egy szakembert, ha szép és tartós végeredményt szeretnénk. Építőipari értelemben a felületképzés két féle módon lehetséges. Melegburkolással vagy hidegburkolással. Melegburkolat például a szőnyegpadló, parkett, parafa, műgyanta vagy a PVC. Hidegburkolat pedig a járólap, kő és csempe. Így, ha egy szobában padlót szeretnénk lerakatni melegburkolót kell keresnünk, ha pedig a fürdőszobát szeretnénk felújítani, csempéztetni, akkor pedig hidegburkoló után érdeklődjünk.
A burkolást régen a kőműves végezte el, azonban mára már az új technológiáknak és anyagoknak köszönhetően egy új szakmává nőtte ki magát. Így a meleg- és hidegburkolás is önálló szakmák már. Ezáltal folyamatos továbbképzést és persze megfelelő szakképzést igényel mindkettő.
A hidegburkoló szakember feladata, hogy megfelelő anyagokat alkalmazzon, attól függően, hogy milyen a burkolat és azt milyen felületre kell leraknia. Egy hidegburkolónak fontos tudnia, hogy a burkolandó helyiségben vagy helyiségekben lesz e padlófűtés, milyen típusú és mekkora lapokat szeretnénk lerakatni, ezeknek milyen anyaga van, illetve mekkora a súlyuk. Emellett arról is fog érdeklődni, hogy szükséges-e vízszigetelni a burkolatot, vagy, hogy van-e valamilyen különleges elképzelésünk a mintákat illetően.
Ezeknek tudatában a hidegburkoló tudni fogja, hogy melyik a legmegfelelőbb anyag, amit a munka során fog használni. Régen a malter segítségével rögzítették a csempéket, azonban mára már rengeteg körszerű ragasztóból lehet választani.
Az Adesilex P9 egy fokozott terhelhetőségű, lecsúszásmentes, nyújtott nyitott idejű, cementkötésű ragasztóhabarcs. Alkalmas kerámia burkolólapokhoz, mozaikok ragasztásához bel- és kültéren, padlóra és mennyezetre egyaránt, illetve szigetelőanyagok pontszerű ragasztására.
A Baumit Flexo flexibilis csemperagasztó pedig egy cementbázisú, por alakú, flexibilis, élelmiszerbarát, fagyálló és vékonyágyazású ragasztóhabarcs. Alkalmas kerámia csempék és lapok, kőporcelán lapok és mozaikok ragasztására átlagos mechanikai igénybevételű alapfelületeken. Teraszok ragasztása esetén kis- és közepes méretű lapokhoz ajánlott. Használható beltéren és olyan fedett kültéren, ahol nincsen jelentős hőmérsékletingadozás.
Képek forrása: Pexels